5 rzeczy które musisz wiedzieć o czyszczeniu dachów

dach w trakcie deszczu

Regularne czyszczenie dachu przedłuża żywotność gontów i dachówek, usuwając szkodliwe glony, piasek, brud, mech i sadzę, a także przywraca kolor dachowi. Jednak mycie dachu na własną rękę może spowodować uszkodzenia, które ciężko będzie naprawić małym kosztem, a także może prowadzić do uszczerbku na zdrowiu jeżeli czyszczeniem dachu zajmują się osoby niedoświadczone.

Mycie dachu nie jest zadaniem dla majsterkowicza

Istnieją powody, dla których prawidłowym czyszczeniem dachu zajmują się profesjonaliści z wieloletnim doświadczeniem.

  • Po pierwsze próba utrzymania równowagi na dachu jest sama w sobie niebezpieczna.
  • Po drugie próba obsługi myjki ciśnieniowej stojącej na pochyłej i śliskiej powierzchni jest bardzo trudna i praktycznie niemożliwa dla osób nieposiadających doświadczenia w wykonywaniu pokryć dachowych.

Samodzielne mycie dachu możesz przypłacić upadkiem, który może spowodować poważne obrażenia, a nawet śmierć. Balansowanie na drabinie również jest trudne, jednak jest nieco łatwiejsze, ale czyszczenie dachówek od dołu może poluzować mocowanie dachówki. Mocowania dachówek mogą się poluzować jeszcze bardziej podczas silnych wiatrów lub burzy, co w efekcie może prowadzić do kosztownych napraw dachu.

Dopasowanie ciśnienia do czyszczonej powierzchni dachu 

Prawidłowe mycie dachu wymaga pewnych umiejętności i wiedzy, aby dotrzeć do brudu i gruzu ukrytego między pęknięciami i szczelinami gontów dachowych lub zamaskowanych ciemnym kolorem dachówki. Profesjonalny operator myjki wysokociśnieniowej będzie wiedział, jak dokładnie czyścić okolice kominów, wywietrzników, obróbek blacharskich i inne tego typu elementy dachu, nie uszkadzając przy tym czyszczonych powierzchni. Użycie zbyt dużego ciśnienia podczas mycia dachu może poluzować mocowania dachówek, a także powodować, że dachówki staną się cienkie i kruche. Przy użyciu zbyt dużego ciśnienia stare, luźne dachówki mogą zostać zdmuchnięte bezpośrednio z dachu. Profesjonalista będzie wiedział, jaki detergent lub środek powierzchniowo czynny powinien zostać zastosowany do jakiej powierzchni dachu, aby rozpuścić mech i brud bez wysuszania gontów i powodowania uszkodzeń. Są to powody, dla których mycie dachu najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie zajmującej się czyszczeniem dachów zawodowo tak jak Grupa Bekerfarb https://grupabekerfarb.pl/, która może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem.

Starsze dachy najlepiej czyścić systemem mycia miękkiego

Delikatne mycie rozpoczyna się od zastosowania określonych środków powierzchniowo czynnych lub detergentów. Te środki czyszczące przenikają do wgłębień i porów dachu domu, działając wzdłuż spodniej strony dachówek i gontów, a także wokół obróbek blacharskich i innych elementów dachu. Środki czyszczące do delikatnego mycia są delikatne dla dachówki, ale mocno rozpuszczają gruby piasek, brud, kurz, brud, błoto, sadzę i inne tego typu zanieczyszczenia. Systemy mycia miękkiego wykorzystują płukanie pod niskim ciśnieniem w celu usunięcia brudu. Płukanie niskociśnieniowe nie poluzuje ani nie uszkodzi starych, kruchych dachówek i nie zmyje uszkodzonych granulek z ich powierzchni. Profesjonalny wykonawca po sprawdzeniu stanu pokrycia dachu, stwierdzi czy delikatne czyszczenie dachu jest konieczne, biorąc pod uwagę wiek dachu oraz poziom zabrudzenia, a także zaleci impregnację. O rodzajach dachów oraz wstępne zalecania możesz przeczytać na stronie https://grupabekerfarb.pl/mycie-dachow.