Basen ogrodowy – Co musisz wiedzieć decydując się na budowę

basen ogrodowy

Zastanawiasz się nad basenem ogrodowym? To doskonałe uzupełnienie otoczenia domu i spełnienie marzeń nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć decydując się na budowę basenu.

Rodzaje basenów kąpielowych

Wyróżniamy trzy rodzaje konstrukcji basenów. Pierwsze z nich, to lekkie konstrukcje. Mogą zostać osadzone w gruncie na płycie betonowej lub podsypce żwirowej. Baza może być wykonana z blach galwanizowanych, drewna impregnowanego ciśnieniowo albo paneli z tworzywa sztucznego. Cięższą formą konstrukcji basenowej jest wykonanie niecki z żelbetu lub bloczków betonowych. Oba rodzaje uszczelniane są folią basenową z PCV. Więcej na temat folii (tak zwanych linerów) przeczytasz pod tym linkiem: https://folkpool.pl/folie-basenowe-linery-do-basenu/

Kolejną grupą niecek basenowych są baseny żelbetowe wyłożone płytkami. W naszym klimacie to rozwiązanie nie sprawdza się na zewnątrz, dlatego stosowane jest najczęściej do basenów krytych. Różnice temperatur oraz opady prowadzą do mikropęknięć, których naprawa jest trudna.

Trzecią możliwością są gotowe niecki basenowe z żywic poliestrowych lub kompozytów. Choć jest to najtańsze rozwiązanie, to jednak nietrwałe i drogie przy renowacji.

Drabinki lub schody

Zaplanuj sposób wejścia do basenu. Istotne jest podjęcie decyzji gdzie usytuować wejście do basenu i w jakiej formie będzie ono wykonane. Do wyboru są schody lub drabinki. 

Drabinki służą jedynie wchodzeniu i wychodzeniu z basenu, natomiast schody pełnią szereg innych funkcji. Mogą być przestrzenią do wypoczynku, stanowić brodzik lub miejsce do masażu. Jeżeli myślisz o małym basenie, zalecane są schody zewnętrzne. Wewnętrzne bowiem zmniejszają ilość miejsca do zabawy i pływania. Jeśli basen ma stanąć na małej działce, zalecane są drabinki. 

Gdzie powinno znajdować się wejście do basenu? Powinno być wygodne, bezpieczne, dobrze widoczne i łatwo dostępne.

Więcej szczegółów na temat różnych rodzajów drabinek, sposobów ich montowania oraz wyboru schodów basenowych znajdziesz pod tym linkiem https://folkpool.pl/drabinki-i-schody-do-basenu/

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Oświetlenie do basenu

Dzięki lampom podwodnym możemy zmienić kolor wody, poprawić jej jakość, a także poprawić widoczność schodów, co zapewnia bezpieczeństwo. Zaplanuj umiejscowienie lamp i ich kolory.

Filtry do basenu

Woda w basenie powinna być filtrowana. Wymagane jest, by przy użytku domowym całość wody była przefiltrowana 4 razy w ciągu doby, a dla użytku publicznego minimum 6 razy. 

Chemia basenowa i urządzenia dozujące

Oprócz filtracji wody, innym niezbędnym elementem jest dezynfekcja wody środkami chemicznymi. Ważna jest zawartość chloru oraz pH. Do dozowania chloru wykorzystywane są pływające w basenie bojki lub chloratory montowane przy urządzeniach pompująco-filtrujących.

Warto zwrócić również uwagę i zastanowić się nad takimi opcjami, jak ogrzewanie basenu, akcesoria do czyszczenia basenu, atrakcje wodne, czy ozdobne obrzeża i wykończenia.

Podejmując decyzję o budowie basenu, warto znać rodzaje basenów, aby wybrać najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb opcję. Ważne jest także przemyślenie wejścia do basenu, sposobu oświetlenia, a także wybór filtrów i dozowników do chemii basenowej. Warto skonsultować się z profesjonalistą, który odpowiednio doradzi dostępne rozwiązania.