Jajka – zdrowe czy jednak nie?

Od wielu lat słyszało się i czytało, że jajka są nie zdrowe, podnoszą cholesterol, nie mają żadnych składników odżywczych… bla bla bla. Jak jednak jest naprawdę? Bo dziś da się słyszeć, że spokojnie możemy jeść jajka, nawet dwa dziennie. Ba! Nie tylko możemy a powinniśmy!

Co więc jest prawdą? Jeść, nie jeść? Na to pytanie postaramy się Wam odpowiedzieć w tym artykule.

Gdzie leży prawda?

Jajeczko jest malutkie i absolutnie nie groźne – a już na pewno nie zabije nas swoim cholesterolem… Jajko to 10% tłuszczów, z czego jedynie 0,4% to cholesterol. Nadal jednak ludzie twierdzą, że nie powinno się jeść jaj, bo dźwigają one bardzo skutecznie nasz cholesterol – należy obalić tę tezę. Badania dowodzą, że nie powinniśmy całkowicie eliminować tłuszczów nasyconych i cholesterolu z naszej diety – śmiało więc – jedzmy jajka!

Jako ciekawostkę warto dodać, że my Polacy jemy około 160 jaj rocznie (na osobę) to bardzo malutko – dla porównania – Francuzi i Włosi zjadają ich 215, Słowacy 212, Niemcy aż 232, zaś najwięcej jajek jadają Meksykanie, bo to właśnie tam poziom konsumpcji jajek wynosi aż 370 sztuk na osobę – rocznie. Jak łatwo się doliczyć – to więcej niż jedno jajko dziennie.

Zgodnie z zaleceniami WHO, możemy spożywać nawet 10 jaj tygodniowo!

Jajko niczego dobrego nie wnosi do naszego organizmu? Wręcz przeciwnie. Dostarcza nam wielu substancji odżywczych. Przede wszystkim – jest źródłem witaminy A i B, a także D,E i K. Stanowi też bardzo bogate źródło składników mineralnych (magnez, żelazo, fosfor, potas). Samo białko zawiera ogromny zestaw aminokwasów, które są niezbędne do funkcjonowania organizmu, który absolutnie nie jest w stanie sam ich wyprodukować.

Zastanówcie się więc, co zjecie jutro na śniadanie, czy kolację? Nadal uważacie, że jajka nie są zdrowe i nie wnoszą nic konkretnego do naszego organizmu? Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Was do spożywania jajek – i to w każdej postaci – a jak wiedzą Ci, którzy obejść się bez jajek nie potrafią – są dziesiątki sposobów na przygotowanie pysznych jaj!

źródło: znajdzlunch.pl/Warszawa