Śląskie potrawy regionalne

Katowice

Czym charakteryzuje się polska kuchnia?

Kuchnia polska jest niezwykle charakterystyczna ze względu na swoją obfitość i ciężkostrawność potraw na jakich bazuje. Jej nieodłącznymi elementami są produkty zbożowe i mączne, z których przyrządzanie są różnorodne kasze, kluski, placki, czy pierogi. Nieodłącznym elementem polskiej kuchni są także potrawy mięsne, z czego największą popularnością cieszą się dania wieprzowe, drobiowe, a także dania z dziczyzny. Kuchnia polska (np. lunche w centrum Warszawy) zawdzięcza swój niepowtarzalny charakter również obecności takich dodatków jak kiszonki (w tym kapusta i ogórki), chrzan, musztarda, cebula, czosnek, kminek, gałka muszkatołowa czy żurawina. W różnych regionach kraju możemy się także spotkać z regionalizacją potraw, które znajdziemy wyłącznie na określonym obszarze.

Regionalne śląskie smakołyki

Jednymi z bardziej specyficznych kulinarnie rejonów Polski jest Górnego Śląsk, w którym większość znanych receptur opierają się na kulinarnych wpływach takich państw jak Niemcy, Czechy czy Austria. Wśród licznych potraw, w jakie obfituje kuchnia śląska, do najbardziej rozpoznawalnych należy rolada wołowa, która podawana jest najczęściej w towarzystwie klusek śląskich polanych mięsnym sosem i modrej kapusty. Innymi znanymi w regionie potrawami są karminadle, żymloki, krupnioki, a także takie rozmaite zupy, takie jak wodzionka czy tradycyjny śląski żur. Kuchnia z tego regionu charakteryzuje się przede wszystkim niejednorodnością, gdyż w w różnych częściach Śląska możemy spotkać się z różnymi recepturami niektórych potraw.

Kuchnia od święta

W kuchni śląskiej znajdziemy także szeroką gamę potraw, które są przeznaczone przede wszystkim na okres świąteczny. Potrawy, jakie przyrządza się na Wigilię Bożego Narodzenia obejmują przede wszystkim takie specjały jak zupa siemieniotka, która jest sporządzana na bazie nasion konopi, bryja, moczka, makówki, czy kompot z suszek. Oczywiście na wigilijnym stole nie może zabraknąć takich dań jak barszcz z uszkami, zupa z rybich głów, kapusta z grochem i grzybami oraz tradycyjny karp. Dania, które możemy znaleźć na śląskich stołach w okresie wielkanocnym zawierają przede wszystkim barszcz biały lub żur serwowany z ziemniakami, a także święcelnik, czyli śląskie ciasto drożdżowe nadziewane mięsnym lub wędzonym farszem. Poza tym jada się w tym czasie rozmaite słodkości w postaci tradycyjnej babki wielkanocnej, strucle oraz kołacze z serem.